Vücut Geliştirme Beslenme Programı

Beslenme Programı

Beslenme programı vücut geliştirme yapan biri için en önemli faktördür. Vücut geliştirme ancak iyi bir beslenme ile sağlanır. Vücut geliştirme denilince akla ilk kas geliştirmek geldiğinden sadece spor yaparak vücut geliştirmenin olmayacağını kolaylıkla anlayabiliriz. Yani kasların güzel bir şekilde gelişmesi isteniliyorsa, beslenme programı çok iyi bir şekilde planlanmalıdır.

Kasların gelişiminde proteinin çok önemli bir rolü vardır. Fakat bu, tek başına yeterli ve doğru değildir. Hatta bu yapılan diğer sporlar için de geçerlidir. Bu da ancak düzenli ve programlı bir beslenme ile olabilir. Beslenme programı olmadan özellikle de kas geliştirmek için spor yapanlar bir süre sonra kaslarının gelişmediğini fark eder. Yani bu durumdan rahatsız olan sporcuların sorunu aslında beslenmede yapılan eksikliktir.

Programlı beslenme ancak kararlı ve istekli olduğunda zevkli hale gelecektir. Zaten yemek yemek yalnızca canımız ne istiyorsa onu yemek değildir. Vücut geliştirmek isteyenler özellikle beslenme konusunda çok sabırlı, disiplinli, programlı olmalıdır. Aksi halde vücut geliştirmek için harcadığımız zaman sadece kaslarımızı yormuş oluruz. Kaslarımızın gelişmesi için gerekli enerjiyi vermeliyiz.

Öncelikle kişi ne kadar yağ eritmek ve ne kadar kas inşa etmek istediğini bilmelidir.  Buna iyi karar vermeli. Uzman araştırmacılar vücut geliştirmek isteyen kişinin bir sene içinde en fazla 6-7 kilo kas hacmi gerçekleştirmesinin mümkün olduğunu belirtmiştir.

Birçok insan zayıflamak için çeşitli diyetler yapmaktadır. Zaten diyet denilince de akla ilk zayıflamak gelmektedir. Halbuki sağlıklı beslenmek için de diyet yapılır. Vücut geliştirmek için ya da zayıflamak için birçok kişi spor yapar,  enerji harcar. Diyelim ki haftanın birçok gününde antrenman yapmakta ve doğru beslenmemektesiniz. Yapılan bu sporlarla vücut enerji harcar ve dolayısıyla da kaslar parçalanır. Vücut geliştirip kas yapayım derken, kaslarımızda gelişme azalacaktır.  Birçok kişinin bir süre sonra kaslarının gelişmemesinden şikâyetçi olduğundan bahsetmiştik. İşte sebep bu, programlı beslenmemiş olunması. Beslenme programında doğru olan bir uzmana danışıp kişinin kendisine özel bir program hazırlamasıdır.

Artık sizde vücut geliştirmede beslenme programının önemini daha çok anladınız. Yapmanız gereken çok geçmeden kendinize özel bir program yapmak. Bu programı yaparken kalori hesaplamasını profesyonel olmayan bir kişi doğru yapamaz. Bu yüzden söylediğimiz gibi uzman bir doktorun yardımını almalısınız.

Beslenme Programı Beslenme programı vücut geliştirme yapan biri için en önemli faktördür. Vücut geliştirme ancak iyi bir beslenme ile sağlanır. Vücut geliştirme denilince akla ilk kas geliştirmek geldiğinden sadece spor yaparak vücut geliştirmenin olmayacağını kolaylıkla anlayabiliriz. Yani kasların güzel bir şekilde gelişmesi isteniliyorsa, beslenme programı çok iyi bir şekilde planlanmalıdır. Kasların gelişiminde proteinin çok önemli bir rolü vardır. Fakat bu, tek başına yeterli ve doğru değildir. Hatta bu yapılan diğer sporlar için de geçerlidir. Bu da ancak düzenli ve programlı bir beslenme ile olabilir. Beslenme programı olmadan özellikle de kas geliştirmek için spor yapanlar bir süre sonra kaslarının gelişmediğini fark eder. Yani bu durumdan rahatsız olan sporcuların sorunu aslında beslenmede yapılan eksikliktir. Programlı beslenme ancak kararlı ve istekli olduğunda zevkli hale gelecektir. Zaten yemek yemek yalnızca canımız ne istiyorsa onu yemek değildir. Vücut geliştirmek isteyenler özellikle beslenme konusunda çok sabırlı, disiplinli, programlı olmalıdır. Aksi halde vücut geliştirmek için harcadığımız zaman sadece kaslarımızı yormuş oluruz. Kaslarımızın gelişmesi için gerekli enerjiyi vermeliyiz. Öncelikle kişi ne kadar yağ eritmek ve ne kadar kas inşa etmek istediğini bilmelidir.  Buna iyi karar vermeli. Uzman araştırmacılar vücut geliştirmek isteyen kişinin bir sene içinde en fazla 6-7 kilo kas hacmi gerçekleştirmesinin mümkün olduğunu belirtmiştir. Birçok insan zayıflamak için çeşitli diyetler yapmaktadır. Zaten diyet denilince de akla ilk zayıflamak gelmektedir. Halbuki sağlıklı beslenmek için de diyet yapılır. Vücut geliştirmek için ya da zayıflamak için birçok kişi spor yapar,  enerji harcar. Diyelim ki haftanın birçok gününde antrenman yapmakta ve doğru beslenmemektesiniz. Yapılan bu sporlarla vücut enerji harcar ve dolayısıyla da kaslar parçalanır. Vücut geliştirip kas yapayım derken, kaslarımızda gelişme azalacaktır.  Birçok kişinin bir süre sonra kaslarının gelişmemesinden şikâyetçi olduğundan bahsetmiştik. İşte sebep bu, programlı beslenmemiş olunması. Beslenme programında doğru olan bir uzmana danışıp kişinin kendisine özel bir program hazırlamasıdır. Artık sizde vücut geliştirmede beslenme programının önemini daha çok anladınız. Yapmanız gereken çok geçmeden kendinize özel bir program yapmak. Bu programı yaparken kalori hesaplamasını profesyonel olmayan bir kişi doğru yapamaz. Bu yüzden söylediğimiz gibi uzman bir doktorun yardımını almalısınız.

User Rating: 3.55 ( 2 votes)
0

Copyright © 2013 · Bütün Hakları Saklıdır · BodyciForum.Com